RSS
środa, 01 czerwca 2011
Dzień Dziecka 2011

Kolejny Dzień Dziecka przed nami....szaleństwo w sklepach, wyprzedaże, promocje, obniżki-sprzedawcy mają obecnie niezłe żniwa. Rodzice kupują, dziadkowie kupują, ciotki, wujkowie....ale nie ja. W tym roku się zbuntowałam i Grześ nie dostanie ode mnie prezentu (takiego materialnego oczywiście). Ale o tym zaraz...

Chciałam Wam napisać jak to jest mieć Dziecko Niepełnosprawne. Może niektórzy wiedzą-reszcie napiszę. To jest ciągła walka o Jego lepsze jutro, o Jego samodzielność, o Jego lepszy start. To walka z przeciwnościami losu, z biurokracją, z obojętnością innych. Już nie myślę "dlaczego ja?" tylko walczę-z tym,żeby Grześ przeczytał razem dwie sylaby i zrozumiał co to jest Kosmos. Po raz setny tłumaczę,że jeszcze nie ma lata, a jest wiosna i po raz kolejny staram się mu wytłumaczyć skąd się biorą dzieci. To jest codzienna mozolna walka. Do tego dochodzą wizyty u rehabilitantów, lekarzy ... etat 24-godzinny.

Ale (zawsze jest jakieś ALE) Dziecko Niepełnosprawne to nie tylko walka. Grześ wiele mnie też nauczył. Pokazał mi skąd się biorą motylki, kazał się zatrzymać nad babką lancetowatą i tłumaczyć co to jest i zadał ciekawe pytanie "czemu w dzień widać księżyc?" (po swojemu oczywiście). Grześ ostatnio pyta ciągle "co to?". Tym swoim krótkim pytaniem uczy mnie patrzeć na świat oczyma dziecka. Wszystko go ciekawi, wszystko chce wiedzieć, wszystkiego spróbować. Dla niego nie ma przeszkód nie do pokonania-jedyną barierą jest bariera językowa. Ale próbuje, naprawdę się stara. Dwa dni temu zadał mi pytanie "co to JEST?"-doszło kolejne słówko, jesteśmy już kroczek dalej. Przed nami jeszcze daleka droga, ale najważniejsze, że idziemy.

A co robimy w tym roku? Zabieram Chłopaków (Grzesia z młodszym braciszkiem) do miasta na lody. Będziemy chodzić, oglądać, pytać, śmiać się, robić zdjęcia-myślę, że to bardziej Grześ zapamięta niż kolejną zabawkę, którą po 2 dniach rzuci w kąt.

Z okazji Dnia Dziecka życzę Każdemu,by odkrył w sobie Ciekawego Malucha, który pyta i jest zainteresowany Światem. W każdym z nas jest taki Bobas-pozwólmy mu dziś wyjść:)

Gosia-mama

02:06, ja-olsztyn32
Link Dodaj komentarz »
1% małe zdjęcie