Blog > Komentarze do wpisu
A wszystko zaczęło się od koła

Witajcie Kochani poświątecznie!

Dziś będzie naukowo, bo chcę Wam, pokazać co robimy z mamą - robimy tzn. ja i Kuba. Otóż ostatnio niezbyt często bywałem w szkole - a to drogi nie było, a to Kuba był chory. Więc w domu trochę musieliśmy podgonić materiał. Tym razem padło na historię. Temat : rewolucja przemysłowa. No i mama podjęła się tematu, a zaczęła od prostego pytania - gdzie widzimy koło?

No i okazało się, że koło jest wszędzie : w płytach CD, w zegarku, w monetach, guzikach i kołach samochodu. No i właśnie - koło, a co za tym idzie transport. Gdyby ludzie nie wynaleźli koła, to z przemieszczaniem byłyby kłopoty, z noszeniem rzeczy i z dojazdem do kina na fajny film też. Można zaryzykować stwierdzenie, że to właśnie koło było motorem rozwoju społeczności.

 

kolo kolo

kolo

transport

 

Tylko kto wynalazł koło? Pewnie każdy chciałby być uważany za takiego mądrego, by o nim mówili - zobaczcie, oto twórca koła. Według Chińczyków koło wymyślił ich cesarz. Imię nie należy do łatwych do wymówienia, więc Wam daruję połamanie języka. Ale przy tej okazji dowiedzieliśmy się z Kubą co to były lata przed naszą erą oraz naszej ery. I dowiedzieliśmy się jak obliczyć kiedy ten mądry cesarz żył. Okazało się, że było to 38 wieków temu. A to było naprawdę strasznie dawno temu.

 

wynalazca kola

 

Nie wiem czy wiecie, ale koło było bardzo ważne w starożytnym Egipcie. Symbolizowało boga Re. A potem (już w chrześcijaństwie) kółkiem oznaczano osoby święte. Przypadek, nie sądzę. 

 

swieci i kolo

 

W kółko też ułożono kamienne budowle w Wielkiej Brytanii - Stonehenge. Gdyby kółko nie było ważne, to pewnie ułożyliby je kamienie w trójkąt. 

 

kamienny krag

 

Wiedzieliście, że kiedyś koła były bez szprych. Takie koła nie były praktyczne, dopiero szprychy dały większe możliwości, a przede wszystkim prędkość. Podejrzewam, że taki szczegół mocno zrewolucjonizował wojny.

 

szprychy 

 

Kształt koła mają też horoskopy astronomiczne. Przy tak zwanej okazji poznaliśmy znaki zodiaku, dowiedzieliśmy się spod jakiego znaku jesteśmy i nasi najbliżsi. I wiecie co niektórzy są bykami, a tak naprawdę są naszymi wujkami, albo pannami pomimo, że są chłopakami. Niektórzy są zodiakalnymi baranami, ale czy to znaczy, że w życiu są uparci? Tego jeszcze nie wiemy.

A wiecie co to znaczy kółko rycerskie? Czy to znaczy, że rycerze chodzili w kółko? Nie. Tak kiedyś określano grupę przedstawicieli rycerstwa. Koło rycerskie, a nie kwadrat rycerstwa..... 

 

kalendarz rycerze

 

I teraz dochodzimy do wiedzy, którą moi rówieśnicy poznają w szkole. W czasie rewolucji przemysłowej powstało wiele ważnych i istotnych wynalazków. Wszystkich nie poznałem, ale wiem jedno - u podstaw większości leży koło. 

 

rewolucja przemysłowa

statek parowy

 

Kochani! Koło Fortuny jest nieprzewidywalne, ale gdyby nie koło dziś pewnie stalibyśmy w miejscu. Zatem miłego dnia Wam życzę

 

Grzegorz - w kółko ten sam

środa, 27 grudnia 2017, ja-olsztyn32

Polecane wpisy

1% małe zdjęcie