Blog > Komentarze do wpisu
Kopernik

Witajcie Kochani!

 

Tym razem z delikatnym poślizgiem, ale już piszę.....o nie byle kim, tylko o naszym Mikołaju Koperniku. A to wszystko w ramach II edycji DZIECKA NA WARSZTAT.

 

DZIECKO NA WARSZTAT

 

Jak już wspomniałem dzisiaj będzie o Mikołaju Koperniku. A czym Wam się Kopernik kojarzy? Z Toruniem? Z Olsztynem? A może z medycyną? Jeżeli tak odpowiedzieliście to macie rację. Kopernik to Toruń, Olsztyn, heliocentryczny model świata, zamki.....

Przez ostatnie tygodnie (ale i lata, ale o tym później) zgłębiałem mądrość Mikołaja Kopernika. Pewnie myślicie, że ludzie od zawsze wiedzieli że Ziemia jest kulą?! Otóż NIE. Kiedyś myśleli, że jest płaska i trzymają ją zwierzęta na swoich plecach. Dopiero Mikołaj Kopernik odkrył jaka jest prawda. 

To nie wokół Ziemi kręci się Słońce i inne planety tylko wszystko krąży wokół Słoneczka. Muszę Wam powiedzieć, że nie było łatwo Kopernikowi walczyć ze stereotypami panującymi w tamtych czasach. Trochę czasu minęło zanim wszyscy mądrzy tego świata przyznali mu rację. Niestety w czasach Mikołaja Kopernika nie można było włączyć Internetu, żeby sprawdzić czy nasz rodak miał rację. Możecie mi nie wierzyć, ale wtedy nie było Internetu, podobno nawet telewizorów nie było. 

 

Kopernik Kopernik

Kopernik Kopernik

 

Przy tak zwanej okazji mama odkryła, że trzeba poćwiczyć małą motorykę. Znalazła w naszej super extra terapeutycznej szafie "Małych odkrywców w kosmosie" i zaleciła złożyć to wszystko w jedną całość. I to wszystko bez użycia nożyczek i kleju. Przy takich książkach przydaje się CIERPLIWOŚĆ, CIERPLIWOŚĆ i jeszcze raz CIERPLIWOŚĆ oraz ciut konsekwencji w działaniu. Najważniejsze, że sprostałem zadaniu !!!!!

 

kosmos

kosmos kosmos

kosmos kosmos

kosmos kosmos

kosmos kosmos

kosmos kosmos

kosmos kosmos

kosmos kosmos

kosmos kosmos

kosmos kosmos

 

Mówiłem Wam, że o Koperniku uczę się już od kilku lat, zawsze przy tak zwanej okazji. Oto przykład, w III klasie uczyłem się z Panią Elą sylab oraz kopernikowskiej teorii świata.

 

 planety kopernik

Kopernik Kopernik

 

Natomiast z podręcznika, który mama kocha nad życie za super teksty i grafikę (Od A do Z z Wydawnictwa DIDASKO), uczyłem się podstawowych wiedzy o kosmosie. Niestety nauka z mamą łatwa nie jest. Nie wystarczy przeczytać, trzeba odpowiadać na trudne pytania. Co to jest kosmos, astronauta, kto to była Łajka. A jak nie wiem to powrót do tekstu i szukanie odpowiedzi na te zadane pytania....nie chciałby nikt z Was matki? Ciut używana, ale jeszcze w stanie dobry :)

 

kosmos kosmos

 

Wspominałem Wam kiedyś o naszej szafie? Tam można znaleźć wiele skarbów, nigdy nie wiadomo na co się trafi. Kiedyś mama znalazła zestaw ODKRYWCY WYNALAZCY, a tam karteczkę o Koperniku. Najfajniejsze w niej było to, że po pomalowaniu można zmazać obrazek i rysować od nowa. Super zabawa.

 

Kopernik Kopernik

 

Z racji naszej niekończącej się choroby nie mogliśmy pojechać i psyknąć sobie zdjęcia z Kopernikiem. Ale znalazłem takie zdjęcia w moim archiwum i już Wam pokazuję. Gdybyście nie wiedzieli, dlaczego trzeba trzymać Kopernika za nos to już odpowiadam. Na szczęście. Nie wiem ile w tym prawdy, ale zaszkodzić na pewno nie zaszkodzi.....a może pomoże.....

A czy pamiętacie laleczkę, która jest na 3 zdjęciu? To Amelka od Elizki.....pamiętacie moją Koleżankę....zapraszam do Niej w odwiedziny http://elizabanicka.pl/. 

 

Kopernik

Kopernik Kopernik

 

Dawno juz nie pisałem o Rysku i jego Przyjaciołach, a warto czasem wspomnieć. Kredziaki (http://www.bazgroszyt.pl/) mają w swych zasobach wiele kolorowanek dotyczących kosmosu i planet. Można kolorować ręcznie, można kolorować w komputerze......

Kredziaki Kredziaki

 

Można też malować po śladzie....możliwości jest tak wiele jak wiele osób poweźmie chęc korzystania ze zbioru kolorowanek. 

 

Kredziaki Kredziaki

Kredziaki planety

galektyka jowisz

 

Oczywiście nie mogłem zapomnieć o muzeum dla dzieci czyli Centrum Nauki Kopernik (http://www.kopernik.org.pl/). Wiem, że już widzieliście niektóre te zdjęcia, ale postanowiłem pokazać je Wam jeszcze raz. Za każdym razem bawiliśmy się z Kubą czymś innym i za każdym razem co innego odkrywaliśmy.

 

Oto pierwsza wizyta .......

 

Kopernik Kopernik

Kopernik Kopernik

Kopernik Kopernik

Kopernik Kopernik

Kopernik Kopernik

 

 

Wizyta druga ....

 

Kopernik Kopernik

Kopernik Kopernik

Kopernik Kopernik

Kopernik Kopernik

Kopernik Kopernik

 

Trzecia wizyta ....

 

Kopernik Kopernik

Kopernik Kopernik

Kopernik Kopernik

Kopernik Kopernik

Kopernik Kopernik

 

 

Kochani, Kopernik był wielkim Polakiem i dużo dobrego zrobił dla całego świata. Zatrzymał Ziemie, ruszył Słońce, otworzył muzeum dla dzieci, i podobno był nawet kobietą  :))))

 

 

 

 

 

Mama mówi, że to nie jest to, co zaplanowała sobie na początku naszej przygody z Kopernikiem. Jednak mam nadzieję, że nie żałujecie, że tak długo czekaliście. Brak niektórych rzeczy możemy zwalić na anginę. Przy następnej odsłonie Dziecka na Warsztat (mam nadzieję) damy z siebie nawet 99% naszych możliwości intelektualnych. Trzymajcie za nas kciuki.

 

A już na koniec zapraszam Was do obejrzenia innych ciekawych wypraw moich Koleżanek i Kolegów z całej Polski (i nie tylko).

 

dziecko na warsztat

 

pozdrawiam warsztatowo

Wasz Grześ

 

środa, 29 października 2014, ja-olsztyn32

Polecane wpisy

Komentarze
2014/11/02 11:23:49
Bardzo ciekawy warsztat i jakie fajne wycieczki!!!
-
2014/11/15 16:39:42
Kopernik, astronomia - super warsztat!
1% małe zdjęcie